- Overview
- Recommended Products










| Power | Lithium titanate battery (DC 4.8V rechargeable) |
| Power consumption | Approx. 2.0W |
| Vibrating frequency | Approx. 107 kHz ±10% |
| Nebulization rate | ≧0.25 ml/min |
| Particle size | ≧65% within 0 to 5µm range |
| MMAD | 2.5µm±25% |
| Battery Chargeing Voltage and current | DC 5.0V,Max.2A |
| Noise level | ≤50dBA (1 meter distance) |
| Operating temperature and humidity | 10 ~40°C, 30 ~ 85 % RH, 800~1060hPa |
| Storage and delivery condition | -20~ 60°C, 20 ~ 75 % RH, 800~1060hPa |
| Type of protection against electric shock | Class II |
| Degree of protection against electric shock | Type BF applied part |
| Certification | CE1639 |